< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Ar piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie.” pieminēs 1949. gada 25. marta deportācijas

Ar piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie.” pieminēs 1949. gada 25. marta deportācijas

2023-03-17, 10.35

25. martā plkst. 11.00 vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē pieminēs 74. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju.

Piemiņas pasākuma laikā 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīvesvieta, lasījumus plkst. 11.00 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Piemiņas pasākumā iesaistīsies arī Ventspils novada pašvaldība. Lasījums izskanēs Ugāles evaņģēliski luteriskajā baznīcā, izsūtīto vārdus lasīs aktieris Gatis Gāga. Tas būs pieejams Ventspils novada pašvaldības “YouTube” kontā youtube.com/@ventspilsnovadapasvaldiba un “Facebook”: https://www.facebook.com/ventspilsnovads.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā “LSM.lv” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv. Karti izstrādājusi “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Atverot karti lapā deportetie.kartes.lv, kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas jeb pogas – “Deportētie iedzīvotāji”, kuru aktivizējot parādās deportēto cilvēku skaits un saraksti, kā arī poga “Piemiņas pasākumi” – saites uz pašvaldību tiešraidēm.

Sadaļā “Deportētie iedzīvotāji”, izvēloties “1949. gada 25. marts”, uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums.

Savukārt sadaļas “Piemiņas pasākumi” apļos ir iezīmētas vietas, kurās šī  gada 25. martā plkst. 11 tiešsaistē notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi.

Abās sadaļās iespējams skatīt 2021. gada 14. jūnija lasījumus, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām. Sadaļā “Piemiņas pasākumi pasaulē” apkopoti fotoattēli no 2021. gadā ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” un  Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un septiņām valstspilsētām. Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules brīvo latviešu apvienība un sabiedriskie mediji: portāls “LSM.lv”, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm