< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Puzes mazpulkā apgūst darba tikumu un tēvzemes mīlestību

Šis gads Puzes 808. mazpulkam ir zīmīgs. 16. martā palika 20 gadi, kopš tas ir dibināts, bet nupat Zemkopības ministrijas konkursā “Sējējs 2021” nominācijā “Rītdienas sējējs – mazpulks” kolektīvs pasludināts par laureātu. Tas ir liels gods, uzskata mazpulka vadītāja Māra Kraule.

Mazpulku ierosināja izveidot Puzes pamatskolas direktore Nellija Sileviča. Viņa nesen bija kļuvusi par mācību iestādes vadītāju un domāja, kādas aktivitātes ar pievienoto vērtību vēl varētu piedāvāt skolēniem. Mazpulki bija pazīstami pirmās brīvvalsts laikā, tie sevi pierādīja kā nopietnu organizāciju, kas izzina dažādus lauku darbus un iesaistās patriotiskajā audzināšanā.

Zemkopības ministrijas arhīva foto

“Sapratu, ka labprāt iesaistītu bērnus tādā nodarbē, kas viņiem palīdzētu saprast, kā jākopj zeme, jo tas ir svarīgi. Neesmu ne mirkli nožēlojusi to, ka Puzē ir mazpulks! Domāju, esam tikai ieguvēji. Mums ir paveicies ar mērķtiecīgo mazpulka vadītāju Māru. Viņa ikvienu darbu iemāca no sākuma līdz galam. Māra ir stingra, bet prot mazpulcēniem parādīt, kā jāpriecājas par rezultātu. Viņa iemāca darba tikumu, ir radoša, tāpēc mūsu mazpulcēniem ir vairāki darbības virzieni. Arī tas, kas saistīts ar tēvzemes mīlestību,” saka Nellija Sileviča.

Tieši viņa iesniedza pieteikumu Zemkopības ministrijas izsludinātajam konkursam, uzskaitot Puzes mazpulka dalībnieku veikumu pēdējo piecu gadu laikā. Tā varam uzzināt, ka bērni iesaistījās biznesa projektā “Šalotes sīpoli”, Priekuļu Pētniecības centra pētījumu projektā “Graudaugi Latvijai – mieži”, kopā ar Valdemārpils mazpulcēniem 2019. gadā tapa kalendārs un pužiņi Latvijas Mazpulku padomes izsludinātajā iniciatīvu konkursā īstenoja projektu “Iepazīsti Anci un mācies”, piesaistot Valdemārpils un Upesgrīvas mazpulkus.

Lūk, dažas no tradicionālajām Puzes 808. mazpulka aktivitātēm: katru gadu janvārī, sadarbojoties ar Puzes kultūras nama vadītāju, viņi palīdz 1991. gada barikāžu atceres pasākuma organizēšanā, pagasta svētkos vada sportiskas vai izglītojošas aktivitātes senioriem, kopš 2008. gada rīko nakts pārgājienu, uzzina, kā notiek meža stādīšana, iesaistās ražas skatēs, decembrī katru gadu cep piparkūkas, gatavo dāvaniņas un Ziemassvētku apsveikumus pagasta represētajiem iedzīvotājiem.

Kad vēl nebija kovida izraisīto ierobežojumu, Māra katru nedēļu aicināja savus audzēkņus piedalīties klātienes nodarbībās, rosinot veidot cementa puķu podus, svečturus, apgleznot vāzes, šūt auduma maisiņus, izgatavot vaska lupatiņas un papīra puķes, glezniņas no dabas materiāliem un svētku piespraudes karoga krāsās.
Tāpat runāts par lauksaimniecības kultūru audzēšanu un mežu, putniem, latviešu tradīcijām, Latvijas valsts svētkiem, Ventspils novadu un Puzes pagastu, organizēti fotokonkursi. Mazpulks iesaistījies arī starptautiskos projektos, līdzdarbojoties, piemēram, Ziemeļreinas–Vestfālenes federālās zemes Izglītības ministrijas un Minsteres pašvaldības konkursā “Tikšanās ar Austrumeiropu” par tēmu Dzintars – atradums Baltijas jūras krastā, iegūstot atzinību, saņemti diplomi un naudas balva, par ko iegādāti zīmēšanai nepieciešamie piederumi.

Bet kurš gan izskaitīs, cik daudz pupiņu, sīpolu, saulespuķu, ķirbju, liliju izaudzēts 20 gadu laikā? “Es pati mīlu zemi un ceru, ka varbūt daļa mazpulcēnu arī to sapratīs. Darbojoties ar viņiem, man visu laiku jāizdomā kaut kas interesants un atšķirīgs no tā, ko bērniem māca skolā. Mūsu nodarbībās telefoni tiek nolikti malā, esmu stingra un prasīga,» neslēpj Māra. Pašlaik mazpulkā iesaistījušies 18 bērni, un vadītājai ir prieks par katru no viņiem, jo meitenes un zēni gūst praktiskas iemaņas un noderīgas zināšanas, kas noderēs turpmākajās dzīves gaitās. Māra uzsver to, cik būtiska ir vecāku loma mazpulcēnu ikdienas aktivitātēs. Tieši viņi ir tie, kas iedrošina, sniedz praktiskus padomus un kopā ar saviem bērniem paveic dažādus uzdevumus.

Mazpulka vadītāja aizvien nespēj noticēt, ka tieši viņas kolektīvs atzīts par labāko Latvijā, tā ir apjausma, ka vienmēr var izdarīt vēl vairāk. Mūsu novadā vienīgais mazpulks allaž bijis pamanāms – lai daudz jaunu ieceru un darbu, ko veikt ar prieku!

Māras Kraules arhīva foto